Fundacja

Będzie dziko

Obyśmy, nie tylko wśród drzew, zostawili więcej miejsc pięknych, niż okaleczonych…

Powołaliśmy Fundację Będzie Dziko w wyniku doświadczeń, zebranych podczas kilku lat działania w nieformalnej grupie Społecznych Strażników Drzew w Rzeszowie. Zajmuje się ona ochroną drzew,  jako ważnego elementu miejskiego krajobrazu. Nasze działania stają się coraz liczniejsze i trudniejsze, stąd też konieczność ich sformalizowania. Jednak Fundacja ma w założeniu objąc szerszy horyzont działań ekologicznych i społecznych, niż grupa Strażników Drzew. Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi osobami z ich własnymi pomysłami. W działaniach ekologicznych chcemy szukać „złotego środka”, być platforma porozumienia pomiędzy radykalnymi ekologami, a środowiskami nastawionymi do natury w sposób konsumpcyjny.

Drzewa sędziwe

Tak rzadko zdajemy sobie sprawę, że drzewa to nie rośliny ozdobne, które możemy sadzić na chwilę, przesadzać, zastępować innymi, w miarę naszych kaprysów, zmiennych planów zagospodarowania. Drzewa żyją w innej, znacznie dłuższej perspektywie czasowej niż my i nasza wyobraźnia. Tzn., … oczywiście możemy …i niestety zazwyczaj tak robimy, tylko czy to na pewno są prawdziwe drzewa? Traktując je jak elementy wystroju, ozdoby, tracimy właściwie wszystko, co mogą nam dać.

Drzewa sędziwe

Drzewa wykształciły zdolność do długotrwałego życia i rozwoju, a niektóre osobniki, szczególnie długowiecznych gatunków, mogą żyć właściwie w nieskończoność, przynajmniej z perspektywy ludzkiego życia. Niestety, tak rzadko dajemy im taką możliwość. Nie będą rosły tak długo, jeśli posadzimy je w chodniku, w przestrzeni jednej, wyjętej płytki chodnikowej.

Drzewa sędziwe

Musimy zrozumieć, że stare drzewa to ekosystemy, składające się z systemu korzeniowego i części nadziemnej, ale też przekształconej gleby, zbiorowiska grzybów, porostów, różnych mikroorganizmów i tysięcy gatunków zwierząt, dla których są jedynym siedliskiem. To kolonie, które bardziej przypominają rafy koralowe niż pojedynczy organizm. Tracąc Drzewa Sędziwe, tracimy tak samo cenne biocenozy, jak Wielka Rafa Koralowa.
Podejście utylitarne, odziedziczone po sadownictwie i leśnictwie, nie pozwala nam pomyśleć o drzewach, jako o organizmach, które powinny nas przetrwać, a my powinniśmy zadbać, żeby miały szanse, jak niektóre, rosnąć setki czy tysiące lat. Musimy o tym myśleć, zarówno sadząc nowe drzewa, jak i dbając o te już rosnące.
 
Tylko stare, dojrzałe i sędziwe drzewa, oferują nam pełnię „usług ekosystemowych”, na jakie liczymy. Nawet setki sadzonek, kilku czy kilkunastoletnich drzewek nie zastąpią jednego starego drzewa. Nawet, jeżeli są już martwe, to nadal są bogatymi ekosystemami, dającymi życie ogromnej ilości organizmów i nowym siewkom, o ile na to pozwolimy.

KONTAKT

Adres do korespondencji:
skrytka pocztowa 284
35-001 Rzeszów, ul. Asnyka 9

e-mail: 
fundacja.bedzie.dziko@gmail.com

nr telefonu:
728 082 962

Osoba kontaktowe:

 

Chcesz lepiej poznać zakres działalności Fundacji?

Wesprzyj naszą działalność

Nr konta do przelewu:

63 1140 2004 0000 3302 8044 1990

Tytułem: Darowizna na działalność statutową Fundacji

Fundacja Będzie Dziko
35-205 Rzeszów, ul. Klonowa 26/26

 

Skip to content