Straż Miejska kojarzy się bardzo często z mandatem za nieprzepisowe parkowanie bądź działaniami w przypadku palenia na przykład śmieciami.
Strażnicy natomiast codziennie realizują różne inne zadania, zarówno te które są w ich obowiązkach jak i te po prostu “ludzkie”.
Jednym z takich jest sytuacja z ulicy Lwowskiej, gdzie starsze małżeństwo miało problem z zablokowanym kołem. Strażnicy zatrzymali się żeby pomóc ale niestety awaria była na tyle poważna, że na prośbę państwa wezwali holownik żeby odwieźć samochód do mechanika.
Innym działaniem Straży Miejskiej bardzo potrzebnym szczególnie w okresie zimowym jest pomoc w uruchamianiu pojazdów (latem pomoc jest również dostępna).
Kierowcy, którzy mają problem z rozładowanym akumulatorem, przez co nie mogą uruchomić swojego pojazdu, mogą dzwonić po pomoc do naszej Straży Miejskiej, która posiada dwa rewelacyjne urządzenia pomagające uruchomić pojazdy z rozładowanym akumulatorem.
W okresie zimowym wielu kierowców liczy na pomoc w uruchamianiu samochodów a to powoduje, że trzeba czasem dłużej poczekać na przyjazd strażników.
Pomoc w tym zakresie ma charakter doraźny i grzecznościowy. dlatego jeżeli problemy się powtarzają, warto wymienić akumulator na nowy.
Straż Miejska w Rzeszowie prowadzi edukacyjne spotkania z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Spotkania rozpoczęły się w 2018 roku programem o nazwie ,,Śmieci wszyscy zbieramy, Rzeszów czysty mamy”. Celem tych spotkań była nauka dzieci w zakresie dbania o porządek w najbliższym otoczeniu i zaznajamianie ich o zasadach segregacji odpadów.
Strażnik prezentował dzieciom obrazy czystego i zaśmieconego środowiska, prowadził z nimi pogadankę, co robić aby nie dopuścić do jego zanieczyszczania, czytał dzieciom opowiadanie tematyczne i zadawał pytania. Dzieci zapoznawane były również z obowiązkiem sprzątania po psach podczas spaceru.
Podczas zajęć Strażnicy opowiadają dzieciom także o pracy strażnika, uczą numerów alarmowych i opowiadają o sytuacjach, w których należy zadzwonić na 112 lub 986 w celu zgłoszenia interwencji.
W 2021 r. wprowadzono nowy program spotkań – pod tytułem „Zwierzęta domowe – przyjaciele dzieci”. Zajęcia mają na celu edukowanie dzieci jak opiekować się zwierzętami domowymi, sprzątać po nich, jak zachować się w przypadku ataku psa oraz w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia.
Nowa siedziba dla Straży Miejskiej?
Kolejny ważny z punktu widzenia społecznego obszar to osoby bezdomne, które przebywają często w pustostanach, prowizorycznych szałasach, w pergolach śmietnikowych. Są wówczas narażone na wychłodzenie które może zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu.
Strażnicy kontrolują takie miejsca, szczególnie w okresie późnojesiennym i zimowym, kiedy temperatura powietrza znacznie spada, ale zgłoszenia dotyczące przebywania bezdomnych na klatkach schodowych, we wiatach śmietnikowych i przystankowych odbieramy również w lecie. Osoby, które zastane są na miejscu często są nietrzeźwe, a ich stan wymaga przewiezienia do Izby Wytrzeźwień lub interwencji medycznej.
Współpracując z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta w okresie dużych mrozów rozwożą bezdomnym gorące posiłki. Proponują też im przewiezienie i pobyt w schroniskach. Często jednak nie chcą oni skorzystać z takiej pomocy ze względu na swoje problemy alkoholowe, a w schroniskach obowiązuje zakaz jego spożywania.
Urząd Miasta Rzeszowa w okresie od listopada do marca organizuje akcję „Autobus Ciepła”. Specjalny autobus z gorącymi posiłkami jeździ wówczas po Rzeszowie i zatrzymuje się w kilku stałych miejscach, gdzie osoby potrzebujące mogą się zagrzać i spożyć ciepły posiłek. Są to miejsca:
- Parking przy ZTM ul. Trembeckiego 3
- Parking przy kościele M.B. Różańcowej ul. Orla 17
- Parking obok hali widowiskowo-sportowej przy ul. Podpromie
- Park Papieski – parking od strony al. Armii Krajowej
Ponadto: Stała kuchnia w Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Styki 21
Schronienia i pomocy bezdomnym udzielają:
- Schronisko Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Styki 21 (schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jadłodajnia, łaźnia)
- Racławówka 132, gmina Boguchwała (schronisko dla bezdomnych kobiet)
Kontakt do innych instytucji:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Jagiellońska 26, tel. w godz. pracy: 178535753, 178533927
- Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta: tel. 178521571 wew. 25 (dyżurny całą dobę)
- Centrum Powiadamiania Ratunkowego: tel. 112 Policja: tel. 112 lub 478213310, 418213311, 478213312
- Pogotowie Ratunkowe: tel. 999, 112
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej: tel. 998, 112, lub 17 852 33 03
- Straż Miejska: tel. 986 lub 178754670
- Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rzeszowa: tel. 178754425, 178754429
STRONA STRAŻY MIEJSKIEJ W RZESZOWIE
WSPIERAJ DZIAŁALNOŚĆ I ROZWÓJ PORTALU
Dzięki Twojemu wsparciu jako portal obywatelski możemy ograniczyć ilość reklam, tak, aby to treść i przejrzystość stanowiły główną część portalu, zamiast ogromu reklam. Pomagasz nam również w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.