Jedna komora serca Mateuszka nie funkcjonuje, a jedynym obecnie rozwiązaniem poza przeszczepem jest operacja w Boston Children’s Hospital, której koszty przekraczają możliwości finansowe rodziny, dlatego organizowany jest piknik, podczas którego będziemy zachęcać do wsparcia zbiórki na operację Mateuszka.
Charytatywny piknik familijny dla Mateuszka Warchoła, to wydarzenie, dzięki któremu rodzice Mateuszka – Natalia i Piotr , chcą dotrzeć z informacją o zbiórce pieniędzy na ratowanie serca dwuletniego synka do szerszego grona ludzi, którzy mogą wesprzeć tę zbiórkę.
Wpłat na operację serca Mateuszka można dokonywać w trakcie pikniku do puszek oraz poprzez stronę www.siepomaga.pl/warchol-mateusz
Piknik i jego atrakcje organizowany jest w dwóch miejscach:
- na Rynku w Rzeszowie:
o 14:50 – Dziewczęca Orkiestra Dęta Miasta Rzeszowa „Fanfara” i Gminna Orkiestra Dęta z Krasnego – koncert w Rynku i przemarsz do fosy przy Zamku przez ul. 3 Maja.
o 15:30 – Mobilna Filhamonia – koncert
o 16:30 – VocaLove, pracownia wokalna – występy uczniów
o 17:05 – Klang – koncert
o 18:05 – Shantel Szkoła tańca – pokaz tańca bachata
o 18:20 – Mama Wednsday – występ
o 18:35 – Mamy Trio – występ
o 18:50 – Rock’n’Fitness
o 19:00 – COPS – koncert
o 20:00 – Opa Cupa – koncert
o 20:50 – Patryk Mateja – koncert
- w fosie przy Zamku Lubomirskich – pomiędzy godziną 13:00 i 19:00 zapraszamy na szereg atrakcji dla dzieci, m. in.:
o dmuchańce, malowanie twarzy, warkoczyki, tatuaże wodne i brokatowe, układanie z klocków, wata cukrowa, kiełbaski, żurek oraz inne.
Zespół niedorozwoju lewego serca – HLHS
Na czym polega wada
Pojęcie „zespół niedorozwoju lewego serca” (hypoplastic left heart syndrome – HLHS) obejmuje zwężenie lub zarośnięcie zastawki dwudzielnej/mitralnej, różnego stopnia niedorozwój lub brak lewej komory, zwężenie lub zarośnięcie zastawki aortalnej oraz niedorozwój aorty wstępującej i łuku aorty. Wada ta stanowi 1,4–8,6% wrodzonych wad serca.
Zespół ten jest najczęstszą postacią serca jednokomorowego. W 20–80% przypadków towarzyszy mu zwężenie cieśni aorty.
Przyczyny powstawania wady nie zostały dotychczas wyjaśnione. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobna jest teoria dotycząca pierwotnej nieprawidłowości zastawki aortalnej – jej zwężenia lub zarośnięcia. Brak przepływu przez zastawkę aorty w okresie życia płodowego nie stymuluje rozwoju lewej komory, zastawki dwudzielnej, a także aorty wstępującej i łuku aorty. Teorię tę potwierdza obserwacja prawidłowego rozwoju lewej komory w przypadku współistnienia dużego ubytku w przegrodzie międzykomorowej.
W okresie życia płodowego dziecko z HLHS rozwija się normalnie. Noworodki z tą wadą są najczęściej donoszonymi dziećmi o prawidłowej urodzeniowej masie ciała. W przeciwieństwie do innych wad serca tej wadzie rzadko towarzyszą anomalie rozwojowe innych narządów.
Noworodek z zespołem niedorozwoju lewego serca ma funkcjonalnie jedną komorę zaopatrującą krążenie płucne i krążenie systemowe. Przeżycie dziecka po urodzeniu jest uzależnione od drożności przewodu tętniczego oraz obecności otworu owalnego. Rozpoczęcie wymiany gazowej w płucach i uruchomienie krążenia płucnego wpływa na znaczny spadek oporu w krążeniu płucnym i zwiększenie przepływu płucnego kosztem systemowego. Wzrost oporu systemowego (zamykanie się przewodu tętniczego oraz odcięcie łożyska), a przede wszystkim dalszy spadek oporu płucnego w pierwszych dniach życia przyczyniają się do stopniowego zmniejszania się przepływu systemowego. Konsekwencją przeciążenia objętościowego i ciśnieniowego prawej komory jest szybko postępująca niewydolność krążenia. Około 95% nieleczonych dzieci umiera w 1. miesiącu życia. Przed erą leczenia chirurgicznego HLHS prowadził do 25–30% zgonów u dzieci w pierwszym tygodniu życia z przyczyn związanych z układem krążenia i nadal jest najczęstszą przyczyną zgonów noworodków z wadami serca.
Więcej informacji o tej wadzie, jak i o inych wadach serca można poczytać na stronie Fundacji Serce Dziecka, która opiekuje się Mateuszkiem – sercedziecka.org.pl