Dla osób mieszkających w Rzeszowie Lisia Góra to miejsce kojarzące się przede wszystkim z relaksem.
Przed spotkaniem Co dalej z Lisią Górą przyjrzymy się rezerwatowi i informacjom o nim.
Na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa czytamy:
„Rezerwat „Lisia Góra” (o powierzchni 8,11 ha, w tym leśnej 7,40 ha, drogi 0,36 ha, i polany 0,35 ha) leży na lewym brzegu Wisłoka, na wysokości od 200 do 220 m n.p.m., częściowo na terasie zalewowej, a głównie na terasie nadzalewowej o urozmaiconej rzeźbie. Położona jest ona w stosunku do doliny Wisłoka około 17 m wyżej i rozciąga się z niej przepiękny widok na całą niemal okolicę. Największe deniwelacje występują w północno-wschodniej jego części, gdzie teren jest urozmaicony jarami i skarpami o różnicach wysokości do 13 m. Na obszarze tym wyróżnia się zespół grądu z udziałem niecierpka drobnokwiatowego i czyśćca leśnego, fragment zubożałej dąbrowy, zbiorowisko komosy i szczawiu tępolistnego z udziałem pokrzywy zwyczajnej, zespół podagrycznika pospolitego i lepiężnika różowego, zespół turzycy odległokłosowej i jesionu wyniosłego oraz zespół jeżogłówki i manny. Ponadto występują tu zbiorowiska łęgowe oraz zbiorowisko łąkowo-dywanowe. Drzewostan rezerwatu budują: dąb szypułkowy z domieszką graba, jesiona wyniosłego, lipy drobnolistnej, klonu jaworu, a niekiedy sosny zwyczajnej i klonu jesionolistnego. Natomiast warstwę podszycia, której zwarcie dochodzi niekiedy do 85% tworzą: dziki bez czarny, b. koralkowy, czeremcha zwyczajna, wiąz polny, w.p. odm. korkowa, lipa drobnolistna, klon jawor, k. polny, k. zwyczajny, trzmielina brodawkowata, t. pospolita, leszczyna, kruszyna pospolita. W lesie rośnie ponad 30 sztuk dorodnych pomnikowych dębów i grabów (najgrubszy grab ma 2,30 m obwodu). Jest to jedno z największych skupisk tak dorodnych dębów szypułkowych w naszym województwie oraz w Polsce południowo-wschodniej.” (Fragment tekstu ze strony UMRz)
Na Wikipedii czytamy: „Starodrzew rezerwatu „Lisia Góra” jest osobliwością przyrodniczą, gdyż tworzy wyspę lasu dębowego wyeksponowaną w krajobrazie miasta i najbliższej okolicy (jest to „mini Puszcza Białowieska”). Występuje tu największe skupisko dorodnych okazów dębu szypułkowego (ok. 100 sztuk) w woj. podkarpackim na tak niewielkiej powierzchni.”
Sam Rezerwat Lisia Góra objęty jest Patronatem Naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego, a na stronie UR możemy więcej poczytać o pracach pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Bobca, prof. UR, który przeprowadził szczegółowe badania kondycji ekologicznej całego drzewostanu dębowego (ok. 300 okazów) rezerwatu w kontekście wielu biotycznych i abiotycznych czynników wpływających na tę kondycję.
Więcej informacji o samym wydarzeniu:
Jeśli podziwiasz piękno Rezerwatu „Lisia Góra”:
> wypoczywasz,
> spacerujesz,
> jeździsz na rolkach, rowerze,
> bawisz się z dziećmi,
> spotykasz ze znajomymi lub w innej formie korzystasz z jego najbliższej okolicy, to organizujemy spotkanie na którym nie powinno Cię zabraknąć.
Przedstawimy na nim najważniejsze fakty przyrodnicze i historyczne, jak również alternatywne koncepcje ochrony „Lisiej Góry”. Spotkanie będzie miało charakter grupowych warsztatów z udziałem naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, sprawującego naukowy patronat nad tym obiektem.
Wspólnie przeprowadzimy tzw. analizę SWOT (mocnych i słabych stron, możliwości i zagrożeń) sposobów ochrony rezerwatu. Ta niezwykle prosta, demokratyczna, nie wymagająca przygotowania specjalistycznego metoda, pozwoli na możliwie pełną ocenę istniejącego stanu i potencjału rezerwatu, a wyniki naszej kolektywnej pracy poznamy jeszcze przed końcem spotkania.
Będzie to jakościowe i ilościowe porównanie przedstawionych scenariuszy, z możliwie wszystkimi „za” i „przeciw”.
Zamiarem organizatorów jest dostarczenie argumentów decydentom – Urzędowi Miasta, Zarządowi Zieleni Miejskie, oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie – dzięki którym decyzje i działania dotyczące Lisiej Góry byłby możliwie najlepsze.
Organizatorem Spotkania jest Fundacja Będzie Dziko
Dane logistyczne wydarzenia:
DATA: 13.06.2024
GODZIA: 16:30-19:00
MIEJSCE: Uniwersytet Rzeszowski, ul. Zelwerowicza 4, bud. D, sala 131